DOBROčiny – Detský čin pomoci 2022

Tento rok sa naša materská škola opäť zapojila do projektu DOBROčiny –  Detský čin pomoci v spolupráci s Hnutím kresťanských spoločenstiev eRko.

DOBROčiny sú tento rok inšpirované encyklikou Svätého Otca Františka „Laudato Si“ o starostlivosti o náš spoločný domov. 

Aj preto sme sa s deťmi ako aj ich rodinami rozhodli podporiť organizáciu SLOBODA ZVIERAT, pre ktorú sme zorganizovali zbierku pre potreby opustených a týraných psíkov a mačičiek, ktoré tu nachádzajú dočasné útočisko a domov, kde sa im dostane potrebná starostlivosť a láska.

10. novembra sme s deťmi navštívili Slobodu zvierat a odovzdali sme im naozaj štedrú zbierku. Vyzbierali sa rôzne druhy granúl, salám, konzerv pre psov i mačky, rôzne kožky na hryzenie pre psíkov, hračky, ale aj staré uteráky, ktoré ešte dobre poslúžia na zohriatie psíkov počas blížiaceho sa zimného obdobia.

Počas návštevy mohli deti vidieť dôsledky nezodpovedného správania ľudí, prezreli si areál útulku, spoznali rôznych psíkov, veľkých i malých, šteniatka aj psíkov na dôchodku, ale napr. aj psíka, ktorý bol nevidiaci a hlučnú prítomnosť detí sprevádzal silným štekaním. Deti voči zvieratkám prejavovali veľkú empatiu a láskavosť.

Skúsená pracovníčka Slobody zvierat, pani Janka Liptáková, pripravila deťom náučnú prednášku, kde sa deti dozvedeli ako sa psíkovia dostanú do útulku, spoznali aj niektoré osudy a štastné príbehy psíkov, ktorých si adoptovali noví majitelia. 

Deti sa do pripravených aktivít krásne zapájali a bolo vidno, že osudy zvierat im nie sú ľahostajné. Počas prednášky sa deti dozvedeli o správnej starostlivosti o psíka, jeho potrebách, ale tiež, akým spôsobom sa psíkovia zoznamujú. Mali možnosť vyskúšať si česanie psích plyšákov, ale aj zbieranie hovienok do sáčku, čo patrí k správnej starostlivosti o psíka a ohľaduplnosti k okoliu.

Máme radosť, že nám pred očami vyrastajú dobrí a cnostní ľudia.

Chceme sa veľmi pekne poďakovať rodinám za všetky darované veci do zbierky pre Slobodu zvierat. Podarilo sa vyzbierať veľa potrebných vecí, ktoré Sloboda zvierat rozdelí podľa potreby aj do iných útulkov. Aj vďaka vám bude zima pre opustené zvieratá o kúsok krajšia.

Zo Slobody zvierat vám všetkým posielajú veľkú vďaku a pozdrav, vážia si snahu a chuť nás všetkých pomôcť.

 

#smspramienok #skolkapramienok #slobodazvierat #cnosti #cnost #dobrociny #erko #detskycinpomoci