Erasmus+ Kurz: ŽÍT S RESPEKTEM

katarina racz

14 júna 2024

Nekomentované

V priebehu mesiacov apríl, máj a jún počas troch víkendov naše pani učiteľky absolvovali prostredníctvom projektu Erasmus + školenie v Českej republike v Brne, pod názvom „ŽÍT S RESPEKTEM“. Kurzy viedli manželia Tatjana a Pavel Kopřivovi. Obaja sú psychológmi s praxou v klinickej psychológii, psychoterapii a poradenstve a sú autormi knihy Respektovat a být respektován, ktorá vyšla v roku 2005.

 

Efektívnosť komunikačných zručností a motivačnej stratégie sa dnes učí a používa v rôznych rámcoch, s rôznymi postojmi a zámermi. Práve rámec v konečnom dôsledku rozhodne o ich výsledkoch a dopade. Aj na základe toho, si naše pani učiteľky vybrali postojový rámec – rešpekt. Preto voľba kurzu bola jasná.

Erasmus+ CLIL
Žít s respektem
Žít s respektem

Kurz bol určený pre všetkých, ktorí sa snažia o rešpektujúci prístup pri výchove detí aj vo vzťahoch s ďalšími dospelými ľuďmi. Pani učiteľky vďaka kurzu získali praktické postupy a schopnosti a širší pohľad na súvislosti mocenského a rešpektujúceho ponímania medziľudských vzťahov a výchovy.

 

Rešpektujúci prístup vychádza z presvedčenia, že vedenie druhých ľudí (detí/dospelých), ktoré je založené na uplatňovaní moci a sily

 

🔵je vyčerpávajúce a málo účinné,

🔵má negatívne dopady na plnenie úloh,

🔵má negatívne dopady na sebaúctu zúčastnených a v konečnom dôsledku aj na ich vzťahy,

🔵v celospoločenskej rovine brzdí rozvoj demokracie, prosperity a morálky založených na zvnútornených hodnotách.

Naopak rešpektujúci spôsob komunikácie neznamená, že znížime svoje nároky, ani to, že si druhý ľudia budú robiť čo chcú. Ide skôr na poukázanie, že uplatňovanie nárokov ide ruka v ruke s ohľadom na ľudskú dôstojnosť každého človeka.

 

Rešpektujúca komunikácia sa prejavuje

 

🔵férovou komunikáciou bez manipulácie,

🔵poskytovaním informácií,

🔵priberaním a pozývaním druhých ku spolurozhodovaniu o veciach, ktoré sa ich dotýkajú,

🔵oceňovaním, vyjadrovaním nesúhlasu bez používania urážok a ponižovania,

🔵ochotou a schopnosťou otvárať aj citlivé problémy a riešiť ich bez výčitiek a vyhrážok,

🔵budovaním autority v zmysle vážiť si niekoho a nie sa ho báť.

Žít s respektem
Žít s respektem
Žít s respektem
Žít s respektem

Kurz prebiehal formou práce, ktorá bola striedavo v kruhu s aktivitami vo dvojiciach alebo malých skupinách, kedy účastníci diskutovali o prezentovaných príkladoch, súvislostiach a ukážkach komunikácie. Preberali sa praktické príklady si precvičovala sa rešpektujúca komunikácia.

 

Prvý víkend kurzu bol venovaný zoznámeniu sa účastníkov, ukážkam nerešpektujúcej a rešpektujúcej komunikácie. Tiež téme dôsledkov posudzovania a obviňovania. Rozdiel medzi mocenským a rešpektujúcim modelom výchovy a komunikácie. A tiež rizikám, ktoré vyplývajú z poslušnosti a závislosti na autorite.

Druhý víkend bol venovaný tomu, ako správne reagovať na konkrétnu prežívanú emóciu druhých. Čo je a naopak, čo nie je empatia. V skupinách sa hľadali odpovede na otázku odmien vo výchove a tiež sa zamýšľať nad tým, aký majú dopad na dieťa. Ako deti motivovať bez úplatkov a tiež, ako vyzerá pochvala v nevhodnej podobe láskavej manipulácie.

 

Tretí víkend priblížil pohľad na tému trestov a rozdielnosti medzi trestom a prirodzeným dôsledkom nesprávneho konania, vedenia k náprave a reflexii.

 

Cieľom kurzu „Žít s respektem“ bolo sprostredkovať tento vyššie spomínaný pohľad na výchovu a vzťahy, ukázať, čím všetkým môžeme pri každodennej komunikácii nechcene ubližovať a spôsobiť problémy sebe ale aj druhým. Kurz ponúkol účinné alternatívy a snažil sa prehĺbiť v účastníkoch kurzu vzájomnú úctu a rešpekt.