Hygge. Dánske umenie šťastného života sa deti učia už v škôlke.

Eva Holénia, liečebný pedagóg, ASROW, o.z.

24.1.2017, Bratislava

 

 

Keď sme sa skupina rodičov pred piatimi rokmi rozhodli založiť materskú školu Pramienok, našou víziou bolo vytvoriť také miesto pre deti, v ktorom budeme formovať ich charakter, v ktorom sa budú cítiť dobre a budú šťastné.

 

Cieľavedome rozvíjať charakter počas dňa sa nám darí cez vytvorený program návykov a charakterových vlastností. Ako však zabezpečiť a denne pracovať na tom, aby sa deti u nás v škôlke cítili šťastné? Počas sviatkov sa mi dostala do rúk kniha od Meika Wikinga, riaditeľa inštitútu pre výskum šťastia v Kodani, ktorý vydal knihu Malá kniha hygge (dánske umenie šťastného života). Dáni sa umiestňujú na prvých miestach ako najšťastnejší národ. Ako sa im to darí?

 

Zistil, že ľudia sú najviac šťastní, ak sú v spoločnosti priateľov, kde môžu byť samými sebou. Veľmi radi si zútuľňujú priestor prírodnými materiálmi. Na navodenie ešte väčšej útulnosti používajú sviečky, deky, teplý nápoj, malú maškrtu a knihu, prípadne hudbu. Snažia sa mať v každom dome kútik, kde sa pohodlne usadia a vedia si tú knihu vychutnať. Sú vďační za momentálnu chvíľu a nerozmýšľajú, či príde ešte niečo lepšie ako je teraz. A taktiež kladú dôraz na spoločné hry a zážitky.

Veľmi túžime, aby chvíľky pohody a šťastia zažívali deti aj v škole. Preto sme usilovne začali pracovať na jej vzniku.

 

 

Poďte sa pozrieť, ako učíme deti šťastiu v škôlke Pramienok.

  

Spoločnosť priateľov

 

Príjemná atmosféra so sviečkami nie len počas adventu

 

Dennodenná vďačnosť pri modlitbe 

 

Deky 

 

Kútik na vychutnanie si knihy 

 

Prírodný materiál v triede

 

 

Spoločné vytváranie malej maškrty 

 

 Spoločné stolovanie s priateľmi

 

 

Spoločné hry a zážitky

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *