NȎŽKOHRANIE

katarina racz

26 septembra 2022

Nekomentované

Od októbra štartujeme v MŠ Pramienok projekt NÔŽKOHRANIE – celoročný program prevencie plochých nôh.

 

V spolupráci s  Fakultou zdravotníckych vied Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave sme sa zapojili do pilotného projektu zameraného na vývoj klenby nohy, postavenia v členkovom a kolennom kĺbe u predškolákov. Zahŕňa pravidelné testovanie, denné 2 minútové cvičenie v materskej škole, príp. doma podľa videonávodu a pravidelné testovanie raz za tri mesiace.

Ako to bude prebiehať

Naši predškoláci budú pomáhať Héraklovi plniť 12 hrdinských činov. Cviky sú vymyslené tak, že vďaka príbehom si deti neuvedomujú, že si spevňujú klenbu nohy – priečnu aj pozdĺžnu a majú motiváciu, aby pomohli hrdinovi splniť úlohy. Cviky sú na pohľad jednoduché, ale občas sa pri nich aj zapotia a pre ich zvládnutie budú musieť zapojiť obe mozgové hemisféry. Cvičenie v kolektíve deťom prinesie zábavu, radosť a trocha si aj zasúťažia. Naučia sa ako cvičiť s rodičmi, kamarátmi alebo súrodencami.

 

V polovici septembra prebehlo vstupné meranie oboch nôh detí, aby sa na konci výskumu dali vyhodnotiť dosiahnuté výsledky. Rodičia budú môct celý projekt priebežne sledovať vďaka online prístupu k jednotlivým cvičeniam počas celého školského roka a budú im poskytnuté aj výstupy z testovania ich dieťaťa a závery výskumu.

Paulína Baloghová

Odborný garant projektu

Projekt bude prebiehať pod vedením Paulíny Baloghovej, ktorá je autorkou kurzu a projektu a ktorá výskum zároveň realizuje pod vedením PhDr. Bibiany Macháčkovej. Obe dámy sa plochým nohám u detí venujú už 11 rokov.

Paulína je mamou dvoch detí, pracuje ako fyziomasérka a zároveň je študentkou spomínanej fakulty v odbore fyzioterapia.

Prečo je dôležitá prevencia plochých nôh

Vedeli ste, že ploché nohy môžu spôsobovať migrény? A nielen to. Plochá noha je základnou príčinou mnohých iných problémov. Počnúc skoliózou cez posunuté platničkybolesti krížov, kĺbov až po ich opotrebovanie. Nezriedka sa k tomu pridruží vyosená panva, vpadnutý členok a koleno a to nás dostane do nesprávnej chôdze a držania tela ešte rýchlejšie.

meranie plochých nôh

Iba 60 sekúnd denne môže vaše deti uchrániť pred týmito zdravotnými ťažkosťami v budúcnosti. 

 

Tešíme sa spolu s vami na spoluprácu a na zdravé nôžky našich detí.