Doktora Krauseho väčšine z nás nie je potrebné predstvovať, počuť ho môžete napr. každé ráno v Slovenskom rozhlase v relácii Záhady mysle. Okrem iného bol aj konzultantom bakalárskej práce našej pani učiteľky Hanky Sládečkovej.
Počas jeho prednášky zaznelo niekoľko výstižných citátov a myšlienok, ktoré ďalej rozvíjal v komunikácii s publikom.
„S kým som, taký som.“ Preto nie je jedno od koho sa učíme. Toto ponaučenie nám vyrozprával aj na krátkom príbehu – O sliepke a orlovi.
Ktosi našiel orlie vajce a dal ho do hniezda k sliepke na dvor. Orol sa vyliahol s kuriatkami a rástol spoločne s nimi.
Celý život robil to, čo kurčatá na dvore. Myslel si, že aj on je kurča. Hrabal v zemi, hľadal červíky, kvokal a kotkodákal, trepotal krídlami a občas pár centimetrov vzlietol.
Roky ubiehali a orol zostarol. Jedného dňa uvidel vysoko nad sebou plachtiť nádherného vtáka. Starý orol sa s úžasom opýtal:ˮKto je toˮ? ˮTo je orol, kráľ vtákov,ˮ odpovedala mu sliepka vedľa neho. ˮPatrí oblohe. My patríme zemi. Sme sliepky.ˮ
A tak orol žil aj zomrel ako sliepka. Preto, lebo sa celý čas za sliepku pokladal.
Dlhšie varianty tohto príbehu si môžete prečítať tu:
http://vykecajsa.sk/zaujimavost_detail/495/Orol-a-sliepka-(pribehy-pre-uzdravenie-duse)/
https://blog.ican.sk/ste-orol-alebo-sliepka/
Porozprával nám tiež príbeh, ktorý sa odohral medzi Sokratom a jeho žiakom, ktorý prišiel za ním a chcel mu niečo povedať. Sokrates mu položil 3 otázky.
- Je to pravda, čo mi chceš povedať?
- Je to pozitívna informácia, ktorú mi chceš povedať?
- Je tá informácia potrebná?
Vysvetlil nám podstatu neurolingvistiky – tým, čo hovoríme ovplyvňujeme myseľ detí a vo všeobecnosti ľudí, priblížil tiež význam negatívneho a pozitívneho posilňovania v našej komunikácii, keď hovoríme o tom, čo nechceme alebo naopak verbalizujeme želané správanie.
Vidieť a zažiť ho naživo bol pre nás všetkých zážitok.